Lietuva tapo jau trečiojo UNESCO tarpvyriausybinio komiteto nare
Birželio 11-14 d. UNESCO būstinėje Paryžiuje 2005 m. UNESCO konvencijos dėl kultūrų raiškos įvairovės apsaugos ir skatinimo šalių narių susitikime Lietuva antrą kartą išrinkta į šios konvencijos tarpvyriausybinį komitetą ketverių metų kadencijai.
Mūsų šaliai jame atstovaus Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas.
Komitetas, kuriame yra 24 šalys narės, atnaujino pusę savo sudėties. Be Lietuvos, komiteto narėmis tapo Austrija, Didžioji Britanija, Baltarusija, Urugvajus, Sent Lusija, Afganistanas, Australija, Madagaskaras, Etiopija, Tunisas ir Jungtiniai Arabų Emyratai.
„Artėjant pirmininkavimui Europos Sąjungai, Lietuva pabrėžia savo paramą vertybėms, išreikštoms konvencijoje. Planuojami ekspertų ir politikų susitikimai skirs dėmesį kultūrai, kaip svariam atsakui į socialinius ir ekonominius raidos iššūkius.
Todėl mūsų narystė šiame komitete labai svarbi“,- per konvencijos šalių narių susitikimą teigė Lietuvos ambasadorius prie UNESCO Arūnas Gelūnas.
R.Kvietkauskas savo kalboje pabrėžė Lietuvoje sėkmingai nuveiktus darbus kultūros politikos srityje. Tokius, kaip vystomą integruotą skaitmeninimo politiką ir itin sėkmingą bibliotekų skaitmeninimą, beveik triskart išaugusias Kultūros fondo lėšas, esminę kultūros politikos administravimo modelio pertvarką : įkurtą Kino centrą, kuriamą Kultūros Tarybą, sudarytą didesnę galimybę kultūros bendruomenei dalyvauti priimant sprendimus ir kt.
Kita atsinaujinusio tarpvyriausybinio komiteto sesija numatyta 2013 m. gruodžio mėnesį. Jos metu komitetas turės patvirtinti savo veiklos planą, numatant terminus ir išteklius jam įgyvendinti.
UNESCO Generalinei konferencijai jis taip pat turės parengti išvadas dėl skaitmeninių medijų plėtros įtakos kultūrų raiškos įvairovei. Komitetui pavesta sukurti žinių valdymo sistemą ir pajėgumų didinimo programą, tame tarpe informacijos keitimosi mechanizmą, o taip pat apsvarstyti nacionalinio radijo ir televizijos transliuotojo vaidmenį įgyvendinant 2005 m. konvencijos tikslus.
2005 metų konvencija – svarbus UNESCO dokumentas, skirtas suaktualinti šiuo metu kuriamą kultūrą, atkreipiant dėmesį į faktą, jog ji yra vienas esminių darnios plėtros komponentų, galintis užtikrinti ne tik malonų laisvalaikį, bet kuriantis darbo vietas, prisidedantis prie socialinės ir ekonominės valstybių plėtros bei sėkmingo ir harmoningo tarptautinio bendradarbiavimo.
Lietuva konvenciją ratifikavo viena pirmųjų, jau 2006 metais. Praėjusiais metais ji pateikė pirmąją ketvirtinę periodinę ataskaitą. Lietuvoje nuveikti darbai įgyvendinant Konvencijos tikslus laikomi vienais iš sėkmingiausių ir dažnai minimi UNESCO sekretoriato analitikų parengtoje ataskaitų apžvalgoje.